Младите все по-демотивирани да работят

Малко над 3 милиона са работещите българи, сочи статистиката на Националния статистически институт. На неговите данни се опира и анализът на Института за пазарна икономика за ръстът на заетостта, публикуван на 19 август тази година от автора Явор Алексиев. Ето още някои интересни данни от този анализ.

безработенПрез второто тримесечие на 2016 г. заетите достигат 3, 03 млн. души. Ръстът спрямо същия период на миналата година е от 22,2 хил. души. Въпреки това според автора ръстът на заетостта през 2016 г. е чувствително по-бавен от този през 2015 година.

Увеличават се дългосрочно безработните, намаляваща икономическа активност сред младежите, задълбочават се структурните характеристики на безработицата, са също част от белезите на пазара на труда в страната с днешна дата.

Като сериозен е оценен проблемът с „ниската икономическа активност“ на младите хора. Те са единствената възрастова група, в която заетостта намалява през третото тримесечие на 2015 г. в сравнение със същия период на 2014 г.

Най-работливи са в Бургас и Ямбол

Броят на заетите в столицата се увеличава за 15-то поредно тримесечие и достигат 679 хил. души, с което се надхвърлят нивата отпреди кризата. По-добре отколкото през 2015 г. се представят пазарите на труда и в Пазарджик и Пловдив, където през второто тримесечие на 2016 г. заетите са със съответно 5,7 и 4,6 хил души повече от същия период на миналата година.

През последните три тримесечия пазарът на труда в Южна България създава по ок. 36 хил. работни места на годишна база. Районът, в който най-бързо се увеличава броят на заетите, е Югоизточният. Най-ясно е това в Бургас и Ямбол.

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.